Working Hours Monday - Friday 08:00-16:00
Toll Free 1800.899.900

Hisart

Hisart

DÜNYA’NIN İLK VE TEK CANLI TARİH VE DİORAMA MÜZESİ HİSART İSTANBUL’DA AÇILDI

 

Yepyeni bir müzecilik anlayışıyla tarih ve sanat severlerle buluşan dünyanın ilk ve tek Canlı Tarih ve Diorama Müzesi Hisart, ziyaretçilerine adeta zamanda yolculuk yaptırıyor. Diorama, gerçek veya kurgu bir olayın, anın veya hikâyenin ışık oyunlarının da yardımıyla üç boyutlu olarak modellenmesidir.

Çuhadaroğlu Şirketler Grubu’nun İstanbul Çağlayan’daki Hürriyet Mahallesi’nde bulunan binasının restore edilmesiyle kurulan ve dünyada başka örneği bulunmayan müzede, farklı ölçeklerdeki dioramlar (üç boyutlu modelleme) ve gerçek boyutlardaki mankenlerin yanı sıra hem tarihi olayları anlatan tablo, gravür, fotoğraf gibi görselleri hem dönem kıyafetlerini hem de askeri ekipmanları bir arada görmek mümkün. Müze, 1.500 metrekarelik, 6 kata yayılan bir sergi alanından oluşuyor ve müzede, Selçuklu Devleti, Roma İmparatorluğu, Osmanlı İmparatorluğu, Kurtuluş Savaşı gibi pek çok medeniyet ve olaya ait eserler yer alıyor.

“Dünyanın en kapsamlı diorama koleksiyonuna sahip müzesi” özelliğini taşıyan müzede yer alan dioramalar ve mankenlerin yüz ifade detayları Nejat Çuhadaroğlu tarafından bizzat yapılmıştır. Müzede yer alan dioramaların konuları, tarihi kişi ya da olaylarla sınırlı değildir. Fantastik dünyanın en sevilen kahramanlarının yanı sıra Vikingler, Kızılderililer, Indiana Jones ve korsanlar gibi ilgi çekecek pek çok diorama da müzede sergileniyor.